Jak dbać o podłogi drewniane, aby zachowały swoją piękną estetykę?

Podłogi drewniane to nie tylko trwałe, ale także eleganckie rozwiązanie, które dodaje uroku i ciepła do każdego wnętrza.

Jednak aby zachowały swoją piękną estetykę i trwałość na lata, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja i dbałość. W tym artykule omówimy, jak właściwie dbać o podłogi drewniane, aby zachować ich naturalny blask i wyjątkowy wygląd.

Regularne czyszczenie drewnianej podłogi

Regularne czyszczenie podłogi drewnianej to nie tylko kwestia estetyki, ale także ochrony przed zarysowaniami. Kurz, brud i piasek mogą działać jak ścierniwo, powodując ścieranie powierzchni podłogi. Oto kilka wskazówek dotyczących czyszczenia:

 • Odkurzanie: Regularnie odkurzaj podłogę drewnianą, używając szczotki do podłóg drewnianych lub miękkiej nasadki, aby uniknąć zadrapań.
 • Ścieranie wilgotną szmatką: Często przecieraj podłogę wilgotną szmatką, aby usunąć kurz i zabrudzenia. Pamiętaj, aby nie pozostawiać nadmiaru wilgoci na powierzchni drewna, ponieważ może to uszkodzić podłogę.
 • Unikaj mokrego czyszczenia: Nigdy nie myj podłogi drewnianej nadmierną ilością wody. Drewno jest wrażliwe na wilgoć, co może prowadzić do zniekształceń i pęknięć desek.

Ochrona przed zarysowaniami

Podłogi drewniane są podatne na zarysowania spowodowane przesuwaniem mebli, ostrymi przedmiotami lub piaskiem na butach. Aby zapobiec uszkodzeniom, stosuj następujące środki ostrożności:

 • Filce pod meble: Jednym z głównych źródeł zarysowań na drewnianych podłogach są ruchome meble, takie jak stoły, krzesła czy sofy. Aby zapobiec temu problemowi, warto zainwestować w filce lub specjalne nakładki, które można umieścić pod nogami mebli. Filce stanowią ochronę przed ostrymi krawędziami i zarysowaniami, jednocześnie ułatwiając przesuwanie mebli bez uszkadzania podłogi.
 • Dywaniki: Umieszczenie dywaników lub chodników w strategicznych miejscach na drewnianej podłodze może znacznie zmniejszyć ryzyko zarysowań. Dywaniki w miejscach, gdzie często się przemieszczasz, takie jak przed drzwiami wejściowymi czy w korytarzach, mogą zatrzymać piasek i inne drobne cząstki, które mogą powodować zarysowania. Upewnij się, że dywaniki mają podkładki antypoślizgowe, aby uniknąć przesuwania się i potknięć.
 • Unikaj obuwia z ostrymi elementami: Ostre kamyki, żwiry czy inne elementy w podeszwach butów mogą być źródłem zarysowań na drewnianej podłodze. Dlatego warto unikać noszenia takiego obuwia wewnątrz domu. Możesz także umieścić specjalny dywanik lub matę do wycierania butów przy wejściu, aby oczyszczać podeszwy przed wejściem na podłogę.

Lakierowanie i olejowanie podłogi drewnianej

Lakierowanie i olejowanie są dwiema głównymi metodami wykończenia podłóg drewnianych, które nie tylko nadają im estetyczny wygląd, ale także zapewniają ochronę przed uszkodzeniami. Oto, jak dbać o te wykończenia:

 • Lakierowane podłogi: Jeśli masz podłogę lakierowaną, regularnie sprawdzaj stan lakieru i zabezpiecz go przed uszkodzeniami mechanicznymi. W razie potrzeby można nałożyć nową warstwę lakieru, aby odświeżyć wygląd podłogi.
 • Olejowane podłogi: Podłogi olejowane wymagają regularnej konserwacji olejem do drewna. Olejowanie pomaga utrzymać drewno w dobrej kondycji i chroni je przed wilgocią.

Unikaj nadmiaru wilgoci

Wilgoć jest jednym z głównych wrogów podłóg drewnianych, ponieważ może powodować ich skurcz, rozszerzenie i pękanie. Aby uniknąć problemów z wilgocią:

 • Monitoruj poziom wilgotności: Utrzymuj odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu, stosując nawilżacze lub osuszacze powietrza w zależności od potrzeb.
 • Unikaj nadmiaru wody: W razie wylania płynu lub zalania podłogi, jak najszybciej wysusz je, aby uniknąć uszkodzeń.

Regularna konserwacja

Oprócz codziennego czyszczenia i ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, podłogi drewniane wymagają regularnej konserwacji. Oto kilka czynności, które warto wykonywać okresowo:

 • Renowacja powierzchni: Co jakiś czas można przeprowadzić renowację powierzchni podłogi, polegającą na delikatnym szlifowaniu i nałożeniu nowego wykończenia.
 • Odświeżanie wykończenia: Wykończenie podłogi, takie jak lakier czy olej, może tracić swoje właściwości z czasem. Warto regularnie odświeżać je, aby utrzymać podłogę w doskonałym stanie.
 • Inspekcja podłogi: Okresowo sprawdzaj podłogę pod kątem ewentualnych uszkodzeń lub oznak zużycia, aby szybko zareagować i uniknąć większych problemów.

Podłogi drewniane Szczecin

Dbanie o podłogi drewniane to kluczowy element utrzymania ich pięknej estetyki i trwałości na lata. Regularne czyszczenie, ochrona przed zarysowaniami, odpowiednie wykończenie, kontrola wilgotności i regularna konserwacja to kluczowe kroki, które należy podejmować. Dzięki właściwej pielęgnacji podłogi drewniane zachowają swój naturalny blask i dodadzą uroku każdemu wnętrzu.