Jak prawidłowo zmierzyć drzwi – kluczowe kroki i wskazówki

Prawidłowo wykonany pomiar drzwi to nieodzowny etap przy wyborze nowych drzwi do domu czy mieszkania. Niezależnie od tego, czy zamierzasz dokonać zakupu drzwi w sklepie stacjonarnym, czy też skorzystać z opcji zakupu online, dokładny pomiar jest kluczowy, aby nowe drzwi pasowały idealnie do otworów drzwiowych w Twoim wnętrzu.

W tym artykule przedstawimy kompleksowy przewodnik dotyczący pomiaru drzwi, wraz z praktycznymi wskazówkami, które pomogą Ci wykonać ten proces poprawnie.

Dlaczego dokładny pomiar drzwi jest tak ważny?

Pomiar drzwi jest jednym z najważniejszych kroków w procesie zakupu nowych drzwi. Dokładność pomiaru ma kluczowe znaczenie, ponieważ od niego zależy, czy wybrane drzwi będą idealnie pasować do otworów drzwiowych w Twoim domu. Właściwie dopasowane drzwi nie tylko zapewniają estetyczny wygląd, ale także poprawiają funkcjonalność i skuteczność energetyczną pomieszczenia.

Niewłaściwie zmierzone drzwi mogą prowadzić do problemów, takich jak niedopasowanie skrzydeł, trudności w zamknięciu drzwi, czy nawet konieczność dokonywania kosztownych poprawek. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne i precyzyjne pomiary.

Pomiar drzwi wewnętrznych i zewnętrznych

Pierwszym krokiem jest rozróżnienie między pomiarami drzwi wewnętrznych a drzwi zewnętrznych, ponieważ proces może się nieco różnić.

Drzwi wewnętrzne

Krok 1: Wysokość drzwi

Rozpocznij pomiar od wysokości drzwi. Użyj miarki, aby zmierzyć od podłogi do górnej krawędzi otworu drzwiowego. Wykonaj ten pomiar w kilku miejscach, aby upewnić się, że otwór nie jest nierówny. Spisz najniższy uzyskany wynik.

Krok 2: Szerokość drzwi

Następnie zmierz szerokość drzwi. Użyj miarki, aby zmierzyć od lewej do prawej krawędzi otworu drzwiowego. Ponownie wykonaj ten pomiar w kilku miejscach i zapisz najmniejszy uzyskany wynik.

Krok 3: Grubość muru

W przypadku drzwi wewnętrznych, zmierz grubość muru. Rozciągnij miarkę od krawędzi muru do środka, uwzględniając wszelkie wykończenia, takie jak płytki ceramiczne. Zapisz najniższy uzyskany wynik.

Drzwi zewnętrzne

Krok 1: Wysokość drzwi

Podobnie jak w przypadku drzwi wewnętrznych, rozpocznij od pomiaru wysokości drzwi. Użyj miarki, aby zmierzyć od podłogi do górnej krawędzi otworu drzwiowego. Wykonaj ten pomiar w kilku miejscach i zapisz najniższy wynik.

Krok 2: Szerokość drzwi

Następnie zmierz szerokość drzwi. Użyj miarki, aby zmierzyć od lewej do prawej krawędzi otworu drzwiowego. Ponownie wykonaj ten pomiar w kilku miejscach i zapisz najmniejszy uzyskany wynik.

Krok 3: Grubość muru

Zmierz grubość muru, tak jak to było w przypadku drzwi wewnętrznych. Rozciągnij miarkę od krawędzi muru do środka, uwzględniając wykończenia. Zapisz najniższy uzyskany wynik.

Standardowe rozmiary a drzwi na wymiar

Po dokładnym pomiarze drzwi wewnętrznych możesz porównać uzyskane wymiary z dostępnymi rozmiarami drzwi na rynku. Większość otworów drzwiowych ma ustandaryzowane rozmiary, do których bez problemu znajdziesz odpowiednie drzwi. Standardowe rozmiary drzwi obejmują:

  • Drzwi o szerokości 60 cm, które pasują do otworów o szerokości 70-72 cm.
  • Drzwi o szerokości 70 cm, które pasują do otworów o szerokości 80-82 cm.
  • Drzwi o szerokości 80 cm, które pasują do otworów o szerokości 90-92 cm.
  • Drzwi o szerokości 90 cm, które pasują do otworów o szerokości 100-102 cm.

Jednakże, jeśli po dokładnym pomiarze okazuje się, że Twoje otwory drzwiowe mają niestandardowe wymiary, konieczne może być wykonanie drzwi na wymiar. Drzwi na wymiar mogą być nieco droższe niż standardowe, ale gwarantują idealne dopasowanie do Twoich otworów drzwiowych.

Podsumowanie

Dokładny pomiar drzwi to kluczowy krok przy wyborze nowych drzwi do domu czy mieszkania. Niezależnie od tego, czy są to drzwi wewnętrzne czy zewnętrzne, pomiar musi być precyzyjny, aby uniknąć problemów z niedopasowaniem. Pamiętaj o mierzeniu wysokości, szerokości oraz grubości muru, a także o uwzględnieniu ewentualnych nierówności. Po dokładnym pomiarze możesz wybrać drzwi o odpowiednich rozmiarach lub zdecydować się na drzwi na wymiar, jeśli Twoje otwory drzwiowe są niestandardowe. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nowe drzwi będą idealnie pasować do Twojego wnętrza i będą działać bezproblemowo przez wiele lat.