Podłoga drewniana – Mazurska Deska

Wybór odpowiedniego wykończenia podłogi nie jest łatwym zadaniem. Do dyspozycji mamy drewniane deski, panele winylowe i laminowane.

Każdy z wymienionych rodzajów wykończenia cechuje się innymi właściwościami, jednak dzisiaj dokładniej sprawdzimy zalety drewnianej podłogi, jaką można kupić w Euro Klinkier — salonie podłóg w Szczecinie.

Drewniane deski na posadzce to niezwykle atrakcyjne wizualnie wykończenie. Naturalne drewno to przede wszystkim unikalność formy i wzorów, które nadają wnętrzu przyjemnego dla oka efektu. Przed wyborem podłogi z naturalnego drewna musimy jednak odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań, które pozwolą nam dobrać podłogę dopasowaną do naszych potrzeb. Drewniane deski powinny podkreślać nie tylko styl danego wnętrza, ale przetrwać wszystko to, co może się w nim wydarzyć przez następne lata.

Jak wybrać drewnianą podłogę?

Podłoga to w wielu przypadkach największa płaszczyzna, jaka znajduje się w mieszkaniu, dlatego też należy uwzględnić jej wymiary oraz przeznaczenie. Inny rodzaj drewnianej podłogi będzie odpowiedni do sypialni, a inny do biura, gdzie panuje zdecydowanie większy ruch, a rodzaj obuwia może drastycznie wpłynąć na szybkość niszczenia drewnianych desek. Poza tym duża powierzchnia to również większa podatność na pracowanie drewna w zależności o temperatury i wilgotności, jaka panuje w danym pomieszczeniu. Jeśli planujemy ogrzewanie podłogowe, to również powinniśmy uwzględnić w szukaniu drewnianej podłogi, ponieważ może ona wpłynąć na charakterystykę nagrzewania się pomieszczenia.

Deski warstwowe

Deski warstwowe są doskonałym wyborem w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego. Dzięki swojej warstwowej budowie zdecydowanie lepiej zachowują stabilność wymiarową w różnych warunkach wilgotności i temperatury panującej w wybranym pomieszczeniu. W sytuacji, gdy deska z litego drewna może nam rozsychać się przy zbyt niskiej wilgotności, drewniana deska warstwowa zachowa swoje pierwotne właściwości.

Deska warstwowa składa się najczęściej z dwóch głównych warstw materiałów. Wierzchnią warstwą jest lite drewno o wysokiej wytrzymałości. Tylko szlachetne gatunki jak dąb, jesion czy buk mogą zapewnić odpowiednią wytrzymałość dla wysokiej klasy podłogi drewnianej wykonanej z desek warstwowych. Drugą warstwą tego rodzaju podłogi jest podkład, który bardzo często składa się ze sklejki wykonanej ze świerku, sosny czy brzozy. Takie połączenie zapewnia bardzo dużą stabilność wymiarową desek warstwowych, co jest niezwykle ważne przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego.

Deski podłogowe z litego drewna

Lite drewno na podłodze wielu osobom może kojarzyć się z prestiżem, ciepłem i ponadczasowym pięknem. W wielu starych domach możemy spotkać drewniane podłogi z litego drewna, które mimo upływu lat, wciąż wyglądają niezwykle gustownie. Podłoga z litego drewna w zależności od gatunku może sprawdzić się w przypadku ogrzewania podłogowego, jednak trzeba pamiętać, że w tym przypadku mamy styczność z jednolitym elementem, który może różnie reagować na warunki panujące w danym pomieszczeniu. Dlatego, jeśli zależy nam na drewnianej podłodze i ogrzewaniu podłogowym, powinniśmy iść w kierunku desek warstwowych. Podłogi lite to najczęściej dąb i jesion, które są zaliczane do szlachetnych gatunków drzew o dużej twardości, a przez to bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych.

Podłoga drewniana – Mazurska Deska

Mazurska Deska to firma, która od ponad czterdziestu lat specjalizuje się w produkcji bazującej na litym drewnie. W ofercie firmy znajdziemy drewniane podłogi wykonane z litego dębu. Podłogi dostępne w ofercie firmy Mazurska Deska składają się z dwóch warstw. Pierwszą z nich jest warstwa przeciwprężna, którą jest sklejka wodoodporna oraz warstwa użytkowa składająca się z litego drewna dębowego. Firma oferuje podłogi wykończone twardym woskiem olejnym, jak i surowe do własnego wykończenia. W katalogu produktów znajdziemy desę warstwową dębową, jodełkę francuską dębową oraz klepkę warstwową dębową. Każdy z produktów jest dostępny w kilkunastu wariantach kolorystycznych i trzech klasach jakościowych. Pierwsza klasa jakościowa Prime to deski dębowe bez wad i o mieszanym słoju ze zdrowymi sękami niewypadającymi o wielkości do 10 mm. Klasa jakościowa Rustic to deski dębowe o słoju mieszanym i zdrowymi sękami o wielkości do 60 mm. W klasie Rustic są dopuszczalne przebarwienia naturalne. Trzecią klasą jakościową desek firmy Mazurska Desa jest Country, która dopuszcza słój mieszany i zdrowe sęki o wielkości do 70 mm. Tu znajdziemy również przebarwienia naturalne oraz biel o wielkości nieprzekraczającej 33% szerokości deski.